Gönderen Konu: Nebula Başlangıç Rehberi  (Okunma sayısı 22753 defa)

Nebula

  • High Council
  • Full Member
  • *****
  • İleti: 179
Nebula Başlangıç Rehberi
« : 14 Mayıs 2020, 00:02:58 »
Merhaba,

Bu rehberde işinize yarayabilecek bilgiler bulabilirsiniz.


Nebula UO Shard Başlangıç Rehberi

Başlangıç

- Yeni bir karakter açtığınızda başkent Moonglow'da oyuna başlayacaksınız. Britain şehri Guards koruması altında değildir.

*Önemli Not:
Moonglow'a, Moonglow'da bulunan evlere ve Moonglow Pk Kalesi'ne girişlerde %50 HP sınırı vardır. Yani STR değeriniz 100 ise, 49 Hit Point varken bu alanlara giriş yapamazsınız.

- Karakterinize seçtiğiniz yeteneklerle ilgili malzemeler ve 100 gold başlangıç parası verilir.
**Başlangıç parası çantanızda görünmez şekilde bulunur, göremezsiniz fakat harcayabilirsiniz.

- Skill cap sistemi 700.0 (7x)'dir.

- Stat sistemi 225'dir.

- Oyunda kullanabileceğiniz komutlar: Oyuncu Menüsü ve Komutlar (Link)Skill Kasma Alanı - Young Arena

- Moonglow'da oyuna başlangıç bölgesindeki '' Young Gate '' yi kullanarak skill kasma alanına geçebilirsiniz.

Karakter Şablonları, Skill Cap ve Stat Önerileri

Mage Karakter

Magery, Evaluating Intelligence, Poisoning, Inscription, Healing, Anatomy : 100.
Str: 100 Int: 100 Dex: 25 / Str: 100 Int: 85/90/95 Dex: 40/35/30

Warrior Karakter

1-Swordsmanship/Fencing, Tactics, Healing, Anatomy, Parrying, Armslore: 100, Poisoning: 60, Magery: 20, Detecting Hidden/Meditation: 20.
2-Mace Fighting, Tactics, Healing, Anatomy, Parrying, Archery : 100, Magery: 20, Detecting Hidden 80.
3-Swordsmanship/Fencing/Mace Fighting(Çift savaş yeteneği), Tactics, Healing, Anatomy, Armslore: 100, Poisoning: 60, Magery: 20, Detecting Hidden/Meditation: 20.
Str: 100 Dex: 100 Int: 25

Warlock Karakter

1-(Swordsmanship/Fencing, Tactics, Magery, Anatomy, Healing, Armslore): 100, Poisoning: 60, Meditation: 40
2-(Mace Fighting, Tactics, Magery, Evaluating Intelligence, Anatomy, Healing): 100, Poisoning: 60, Meditation: 40
3-(Swordsmanship/Fencing, Tactics, Magery, Evaluating Intelligence, Anatomy, Armslore): 100, Poisoning: 60, Meditation: 40
Str: 100 Dex: 100 Int: 25 / Str: 95/90 Dex: 100 Int: 30/35
Not:
*Yine kendi oynama tarzınız devreye giriyor. Zehir sürmek istediğiniz silahın magical değerine göre Armslore,
*Poison büyüsünü kullandığınızda ölümcül olup olmaması terciğinize göre Poisoning,
*Hem kendinizdeki, hem de diğer oyuncuların üzerindeki yara,zehir tedavisi için hem de diğer ölen oyuncuları diriltebilmeniz için gereken Healing,
*Her class için bonus etkisini sağlayan ve yükselten Anatomy,
Bu yeteneklerinin değerlerine kendi oyun tarzınıza göre sizin karar vermeniz gerekiyor. Bunlar sadece fikir edinmeniz için örnek buildler.

Dungeon Karakteri

(Swordsmanship/Fencing/Mace Fighting, Archery, Tactics, Magery, Meditation, Poisoning): 100 7. Skill sizin tercihiniz : Armslore / Evaluating Intelligence / Lockpick
Str: 95/90 Dex: 100 Int: 30/35

Crafter - Üretici Karakter

Alchemy, Blacksmithy, Bowcraft, Carpentry, Magery, Tailoring, Tinkering : 100.
Str: 100 Dex: 25 Int: 100

Gather - Toplayıcı Karakter

Lumberjacking, Mining, Magery, Meditation önerilerimiz. Yün ve deriyi nasıl toplayacağınıza göre kalan skilleri seçmeniz gerekiyor.
Çiftlik hayvanlarına bonus damage özelliği olan Craft Horse ile ya da güçlü bir binek kullanarak deri ve yün toplayabilirsiniz. Bunun dışında Swordsmanship, Tactics yeteneklerini tercih edip silah ya da balta ile de toplayabilirsiniz. Son seçenek ise Mage karakter ile toplamak.

Hazineci Karakter

Archery, Magery, Tactics, Meditation, Poisoning, Cartograpy, Mining : 100
Str: 90/95 Dex: 100 Int: 35/30

Fisher - Balıkçı Karakter

Fishing, Cooking, Captainship, Cartography : 100 , bunlar gerekli yetenekler, geriye kalan 300 skill cap i dilediğiniz gibi seçebilirsiniz.
Str: 100 Int: 100 Dex: 25

Tamer Karakter

1- Animal Lore, Animal Taming, Magery, Meditation, Tracking, Hiding, Stealth
2- Animal Lore, Animal Taming, Magery, Meditation, Tracking, Herding, Veterinary
3- Animal Lore, Animal Taming, Magery, Meditation, Tracking, Hiding, Poisoning
4- Animal Lore, Animal Taming, Magery, Meditation, Tracking, Poisoning, Veterinary
5- Animal Lore, Animal Taming, Magery, Meditation, Tracking, Poisoning, Hiding
Str: 100 Int: 100 Dex: 25

Thief - Hırsız Karakter

Stealing, Snooping yeteneklerinin 100 olması gerekiyor. Ek olarak Bless büyüsü için 100 Magery öneriyoruz. Diğer yetenekler oyun tarzınıza bağlı. Bu üç gerekli yeteneğin yanına seçebileceğiniz alternatifler;
1- Hiding, Stealth, Meditation, Evaluating Intelligence 100 ( İster gizlenerek hedefinize yaklaşırsınız, ister mage robe giyer actiona karışırsınız )
2- Wrestling, Tactics, Armslore, Anatomy 100 ( Hedefinize saldırarak onu silahsızlandırıp, sersemletip çalmayı deneyebilirsiniz, bu yöntem 2 kişi ile daha başarılı olur. 1. kişi saldırıp silahsızlandırır, hırsız olan 2. kişi de silahı çalabilir )
Str: 25 Int: 100 Dex: 100Stat Kasma ve Ayarlama

- Young Arena'da stat geliştirmek için müzik aletlerini kullanabilirsiniz.- ''.stat'' komutunu kullanarak açılan menüde, üst bölümden düşürmek istediğiniz stat'ı düşüşe aldıktan sonra alt bölümden 1'er 1'er düşürebilirsiniz. Stat ayarlamanız tamamlandığında ''Statlarımı Koru'' seçeneğini kullanarak statlarınızı korumaya alabilirsiniz.

Yetenek Öğrenme - Teacher

- Young Arena'da bulunan ''Teacher'' vendorunu kullanarak 300 Gold karşılığında yetenekleri öğrenebilirsiniz.- Düşürmek istediğiniz yeteneklerinizi .skilldusur menüsünden düşürebilirsiniz.Spell Book Edinimi - Young Seller

- Young Arena'da bulunan ''Young Seller'' vendorunda 2300 gp'ye satılan spell book'u aldıktan sonra, çift tıkladığınızda ilk 4 sayfası dolu hale gelecek ve 32'lik spell book olacaktır. Yine Young Arena'da bulunan ''High Mage'' vendorunda satılan scrollardan aldıktan sonra, sürükleyip spell book'unuzun üzerine bırakarak bu scrolları spell book'unuza ekleyebilirsiniz. Eksik kalan scrolları da inscription karakterinizle yazarak tamamlayabilir ve ya inscription yeteneğine sahip oyunculardan satın alabilirsiniz.

- Young Arena'da bulunan ''Young Seller'' vendorundan yay, ok, satır, bıçak, çekiç, bandaj gibi savaş yeteneklerinizi geliştirebilmeniz için gerekli silah ve malzemeleri alabilirsiniz.

Yetenek Geliştirme - Skill Dummy

Young Arena'da bulunan;

-Skill Dummy üzerinde savaş yeteneklerinizi ve poisoning yeteğinizi geliştirebilirsiniz.

-Healing üzerinde healing ve anatomy yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz.

-Veterinary Dummy üzerinde veterinary yeteneğizi geliştirebilirsiniz.Not: Veterinary yeteneğinizi Young Arena'daki ''Animal Trainer'' vendorunda satılan ''salve'' yi kullanarak geliştirebilirsiniz. Bandaj ile veterinary geliştiremezsiniz.

Trader Vendor

- Üretim yeteneklerinizi geliştirirken,  çantanızda biriken eşyaları Trader Vendor'a çift tıklayıp ürettiğiniz eşyayı seçerek kolayca satabilirsiniz.
Örneğin ; Inscription geliştirirken yazdığınız scroll, Blacksmith geliştirirken ürettiğiniz dagger, Cartography geliştirirken çizdiğiniz harita vb.Not: Trader vendora scroll satarken, Trader'ın yapacağı ödemenin 65534 gp'yi geçmemesine dikkat ediniz.
Trader'ın yapacağı ödeme 65534 gp'yi geçerse, 65534 gp'niz silinir ve size sadece artan miktarın ödemesini yapar.
 Örneğin 500 Resurrection Scroll satarsanız, Trader'ın 68000 gp ödeme yapması gerekirken, 65534 gp silinir ve size sadece 2466 gp ödeme yapar.
Moonglow Kütüphane - Şehir ve Dungeon Markları Edinimi

- Moonglow şehrinde bulunan Kütüphane'deki runebook'ları kullanarak tüm Şehir, Dungeon, Çiftlik, Farmer Vendor, Vegetable Seller Vendor (Sheaf Of Hay), Iron ve Taş Madenleri, Wild Bear Spawnı gibi yerlere rahatça ulaşabilir ve marklayabilirsiniz.

Online Player Görme Sistemi

- ''.online'' komutunu kullandığınızda açılan pencerede, hangi oyuncunun hangi bölgede olduğunu görebilirsiniz.

- Sadece görünür durumda olan oyuncuları görebilirsiniz.

- Karakteriniz sistemde görünür durumdadır, bu sizi saldırılara açık hale getirebilir. Listede görünmek istemiyorsanız, ''.online'' komutunu kullandığınızda açılan pencerede ''Gizlen'' butonuna tıklamanız gerekir.

Para Kazanma Yöntemleri ve Quest Sistemleri

- Inscription yeteneği ile para kazanabilirsiniz.

- Hammadde (Deri, yün, log, iron vb.) toplayıp oyunculara satabilirsiniz.

- Athelus Quest Sistemi'ni kullanarak hem para, hem silah, hem de binek elde edebilirsiniz.

- Craft Quest Sistemi'ni ve Crafters of Loredor görevlerini kullanarak hem para hem de craft puanı toplayabilir ve bir çok özel eşyaya ulaşabilirsiniz.

- Dungeon Sistemi'ni kullanarak para ve item kazanabilirsiniz. Dungeon Rehberi(Link),

- Tüm sistemlerimize göz atmanızda fayda var. Sistemler(Link),Yardımcı Pratik Bilgiler ve İpuçları

* Şehirlere uzak bir yerde öldüğünüzde, stuck hakkınız yoksa Gravestone - Mezar Taşı sistemini kullanabilirsiniz. Gravestone - Mezar Taşı Sistemi (Link)

* Dungeon'da öldüğünüzde , Dungeon girişinde bulunan Ankh - Res Taşı'nı kullanarak reslenebilir ve daha önce recall scroll kullanarak şarj ettiğiniz runebook'unuzu kullanarak şehirlere ve ya evinize gidebilirsiniz. Reginizin bittiği durumlarda da bu yöntemi kullanarak runebook'unuzda istediğiniz yere gidebilirsiniz.

* Shift + Ctrl tuşlarına basarak ekranınızdaki nesne ve canlı isimlerini görebilirsiniz. Başka bir nesneden dolayı göremediğiniz , altta kalan eşyaları bu yöntemle görebilir, ismine tıklayıp sürükleyerek alabilir ya da çift tıklayarak açabilir ve kullanabilirsiniz.

* Vendorlardan, reg, bandaj vb çok sayıda eşya alırken, shift tuşuna basılı tutarak almak istediğiniz ürüne çift tıkladığınızda, o ürünün hepsi alış-veriş listenize eklenir.

* Pişmiş balıkları hızlı şekilde satmak için; provisioner vendora bir kez ''sell'' dedikten sonra, taşıyabildiğiniz kadar pişmiş balığı vendorun üzerine bırakırsanız, aynı anda size ödemeyi yapacaktır.

* Skills penceresinden, kullanmak istediğiniz use skill ile kullanılan skillerin ismine tıklayıp, basılı tutup, sürükleyerek ekranınıza o skillin kısa yol sekmesini çıkartabilirsiniz.

* Olta veya Ağ ile tuttuğunuz balıkları kesmeden önce, balıkları maksimum 16000'er ayırdıktan sonra kesiniz. Aksi durumda kesilmiş balık sayısı 65534'i geçerse, 65534 balığınız silinir ve geriye artan balıklar kalır. Örneğin; 20000 kesilmemiş balığı kestiğinizde, 80000 kesilmiş balık elde etmeniz gerekir. Bu miktarın 65534 i silinir ve geriye sadece 14466 balık kalır.

* Grandmaster Bowyer karakterinizle shaft yaparken; çantanıza 100 log alıp, tinker menüsünden üretilen shafter a çift tıklayıp 100 adet logu seçerseniz, 400 adet shaft elde edersiniz.


« Son Düzenleme: 11 Ocak 2022, 01:20:15 Gönderen: Czarny »